Sälebådsvägen 35C
- 6 750 000 kr eller högstbjudande
- 4 rum
- 103 kvm
Drömmer du om ett hem som låter dig vakna upp till ljudet av vågorna och en panorama av det glittrande havet?
Denna pärla på Sälebådsvägen om 103 kvm kommer att förvandla dina drömmar till verklighet.
Den eleganta enstavsparketten ger en tidlös och varm atmosfär till varje rum.
Det finns två sovrum samt ett stort möblerbart loft med vy åt sällskapsutrymmena såväl havet.
Hemmets hjärta är köket och här har ni ett ekkök från Marbodal i en öppen planlösning till vardagsrum och balkong. Det är tak till nock samt stora fönsterpartier som ger en härligt luftig och ljus atmosfär. Den generösa balkongen är en förlängning av ditt vardagsrum utomhus. Här kan du njuta av frisk havsluft, underbara solnedgångar och underhålla vänner och familj med stil.
Badrummet är helkaklat och inrett modernt. Uppvärmning sker via bergvärme och det finns fiberanslutning.
För båtentusiaster är detta ett perfekt läge då det finns möjlighet till båtplats precis utanför. Ni kan snabbt komma ut på det vackra havet och utforska skärgården. Lägg till att Smögenbryggan finns på promenadavstånd och sommartid kan ni ta taxibåten Zita från området.
Sannerligen en plats att trivas, så kontakta oss redan idag så kan detta bli er nya drömbostad!
Via trappa till första våning nås entrén. Det är ljust målade väggar och mörkgrått klinkergolv. Här har ni gott om förvaringsutrymme. Till höger hittar ni en skjutdörrsgarderob med spegelglas och till vänster en hörngarderob.
TVÄTT / PANNRUM
Rakt fram i hallen ligger tvättrummet med grått klinkergolv samt vitmålad väv på väggarna. Här finns tvättmaskin och torktumlare, båda från Siemens samt bergvärmepump från NIBE.
SOVRUM
Lägenhetens första sovrum ligger till vänster i hallen och från fönstret har ni en glimt av hamnen. Här ligger en vacker enstavsparkett, det är ljust målade väggar och det finns en garderob. Här byttes fönstren ut mot 3-glas år 2022.
SOVRUM
Det andra sovrummet ligger något längre in till vänster, även här är det enstavsparkett, ljust målade väggar, nya 3-glas fönster samt en garderob.
BADRUM
Badrummet följer färgskalorna i lägenheten och är stilrent helkaklat i mörkgrått samt vitt med badrumsmöbler i träton. Här finns golvvärme (vattenburen), dusch med glasdörrar, kommod, badrumsskåp med armatur, toalett samt vägghängt högskåp.
KÖK / VARDAGSRUM
När ni kliver in i detta vardagsrum möts ni av ett läckert vitmålat ruffigt trä som sträcker sig upp till nocken. Denna rustika elegans ger en känsla av värme och charm samtidigt som den bevarar en modern estetik.
Stora fönsterpartier släpper in generösa mängder naturligt ljus och ger en känsla av rymd. Här kommer ni att njuta om kvällen, på första parkett vid havet och till de levande färger som solnedgången ger.
Köket som ligger i direkt anslutning till vardagsrummet har luckor i ek från Marbodal, svart bänkskiva, vitt kakel över diskbänk samt utrymme för ex. en köksö. Följande utrustning ingår: Kyl samt frys i fullhöjd med vatten samt ismaskin, spisfläkt, häll, integrerad ugn samt micro.
LOFT
Från vardagsrummet har ni en "svävande" trappa till till det möblerbara loftet. Glasräcken skärmar av rummet och det finns gott om plats för ex. ett extra sovrum med dubbelsäng, TV-rum eller kanske ett kontor. Här ligger enstavsparkett, det är snedtak, ljust målade väggar och trevlig vy åt sällskapsutrymmena och havet nedanför. Det finns sidoförvaring där dörrarna byttes ut år 2020.
BALKONG
Rymlig balkong som renoverades under 2022 med glasräcken för maximal utsikt. Samtidigt ersattes fasta fönster och dörrar med ett stort skjutdörrsparti som ger en trivsam förlängning av vardagsrummet.
Golvvärme finns i hela entréplanet och ger en härlig komfort.
Under "antal rum" är loftet inkluderat.
FAKTA
- Antal rum 4 rum
- Objekttyp Ägarlägenhet
- Adress Sälebådsvägen 35C, 456 50 SMÖGEN
- Boarea 103 kvm
- Areakälla Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
- Fastighetsbeteckning Kalvbogen 1:169
TV och bredband
Balkong & Uteplats
Byggnad
Ytterdörrar: märke "Sjömärket"
Fasad: Stående lockpanel behandlad med järnvitrol.
Driftkostnader
VA avgift via samfällighetsförening med 300 kr/mån
Våning/hiss
Energideklaration
Uttagna Pantbrev
Taxering
Samfällighet/gemensamhetsanläggningar
såväl permanent- som fritidsboende i en blandad åldersgrupp här.
Information om Hållöfisk Samfällighetsförening:
I området finns en del gemensamma utrymmen.
Vid sidan om den aktuella lägenheten finns en gemensam sol- och badbrygga. Här kan man njuta av solen större delen av dagen fram till solnedgången bakom bergen.
På innergården, utanför entrén till aktuell lägenhet finns en gemensam plats med bord och stolar.
Gemensamt soprum finns vid vändplan med kodlås.
Cyklar får ställas i garaget uppmärkta med namn.
Förråd samt parkeringsplats såväl utomhus som i garage finns att hyra.
Förråd från 2,7-6,5 kvm, pris från ca 1620 kr/år och uppåt beroende på storlek. (begränsat antal)
Taxibåten Zita kan bokas för upphämtning från Hållöfisk.
Två gånger per år arrangerar föreningen gemensamma städ- och fixdagar.
Samfällighetsavgiften debiteras i förskott inför varje nytt kvartal. I avgiften ingår, vatten, renhållning, försäkring, löpande samt framtida underhåll och skötsel av gemensamhetsytor.
Mer information finns på deras hemsida: http://www.hallofisk.se/
BÅTPLATS
Det finns möjlighet att hyra båtplats på utsidan av lägenheten. Storlek från 3-5m bredd.
3,5 m båtplats 7500 kr/år, kostnad för el tillkommer.
Vid den andra hamnen finns möjlighet att köpa en båtplats mot deposition. (kö)
Området runt Smögen är känt för sin vackra skärgård med många öar och klippor. Det är en utmärkt plats för båtliv, segling, vandring och andra utomhusaktiviteter. Många besökare tar båtturer för att utforska skärgården och dess vackra natur.
I Sotenäs finns flertalet härliga platser att besöka, varför inte ta med familjen till Nordens Ark eller en regnig dag ett besök på badhuset Tumlaren.
Hasselösund är en rofylld del av ön, med ett läge vid havet och blicken mot Kungshamn. Här finns båthamn, fiskecharter, badplats och naturskön vandringsled på Sandö.
Det finns såväl förskola som grundskola på Smögen.
Närmsta tågstation finner ni i Munkedal.
