Föreningsnamn
Brf Mården 1
Organisationsform
Bostadsrättsförening
Organisationsnummer
758500-1337
Epostadress
jimmy.bjelkengren@gmail.com;brfmardennr1@gmail.com
Kontaktperson (offentlig)
Jimmy Bjelkengren
Telefon kontaktperson
070-082 36 92
Anteckningar(ej i annonser)
Jimmy Bjelkengren, Blekevägen 42 B
Föreningens ekonomi
Efter att ha antagit budgeten för kommande verksamhetsår har styrelsen beslutat om oförändrad årsavgift.
Överlåtelseavgift betalas av förvärvaren och får tas ut efter beslut av styrelsen och får uppgå till högst 2,5 % av gällande prisbasbelopp. För pantsättningsavgift gäller högst 1 % och den avgiften betalas av pantsättaren.
Antal lägenheter
32
Varav hyresrätter
0
Renoveringar utförda och planerade
För att bevara föreningens hus i gott skick utförs löpande reparationer av uppkomna skador samt planerat underhåll av normala förslitningar. Upprättad underhållsplan används för att kunna planera kommande underhåll tids- och kostnadsmässigt.
Under det gångna året har taken lagts om.
För mer information se årsredovisning och hemsidan https://brfmarden1.bostadsratterna.se.
Gårdsplats
Allmänningen mellan husen är till för både vuxna och barn. Här finns en pergola och en lekplats och fruktträd.
Gräsklippning av allmänna gräsmattor samt rengöring av sopkärlen sker enligt en särskild turlista som delas ut i april, där står också anvisningar om hur du ska göra. Läs mer om detta på hemsidan under fliken Gräsklippning.
Verktyg och redskap såsom gräsklippare, grästrimmer, handgräsklippare och trädgårdsredskap finns i redskapsboden bredvid källarnedgången.
Gemensamma utrymmen
I källaren finns tvättstuga, mangelrum och plats för förvaring av cyklar. Här finns också redskap som skottkärror och högtryckstvätt att låna och material som virke, träolja och färg som föreningen ska stå för.
Föreningen tillåter juridisk person som köpare
Ej angiven
Försäkring
Hemförsäkring ska tecknas med tillägg för bostadsrätt så att du är rätt försäkrad om något skulle skadas i ditt radhus.
Allmänt om föreningen
Föreningen grundades 8 september 1955. Husen byggdes av byggmästare Johannes Nilsson och Åke Karlsson var arkitekt och då ingick även affärshuset i föreningen. Det såldes 1986 och pengarna användes främst till en stor renovering av hela fastigheten med bla stambyte, byte av fönster och dörrar, ny fasadklädsel och ny köksinredning. Även därefter har bland annat alla tre huskropparna fått nya tak, samtliga fasader gjorts om och tvättstugan renoverats.